Izraz industrijsko oblikovanje (industrial design) vse pogosteje zamenjujejo izrazi, kot so:
Tridimenzionalno oblikovanje (3D design)
Nekateri želijo s tem izrazom razmejiti oblikovanje glede na način načrtovanja izdelka, predvsem s poudarkom na prostorskem modeliranju in oblikovanju fizičnih volumnov. Vendar pa ta pojem ne zajame nujno celotnega procesa razvoja izdelka, kot ga vključuje industrijsko oblikovanje.
Produktno oblikovanje (product design)
V zadnjem času pogosto uporabljen izraz pri digitalnih oblikovalcih, ki gradijo nove uporabniške izkušnje. Dobra uporabniška izkušnja je seveda temelj kakovostnega oblikovanja, vendar ni omejena zgolj na digitalno okolje, temveč vključuje vse vrste izdelkov. Žal ta izraz povzroča precej zmede na širšem področju oblikovanja.
Oblikovanje predmetov (object design)
Oblikovalci delujejo na presečišču raznovrstnih dejavnosti. Unikatno oblikovanje, ki se pogosto spogleduje z umetniškimi pristopi, vstopa na področje "objektov", ki lahko služijo estetskemu izrazu, raziskovanju materialov ali čutni izkušnji. Pogosto so takšni objekti skulpturalne ali eksperimentalne narave, kar odpira nove možnosti in presega klasično definicijo uporabnosti.
Kaj sploh je (industrijsko) oblikovanje?
Oblikovanje je predvsem ustvarjalno miselni proces, ki nam omogoča, da izdelek načrtno spreminjamo v skladu z namenom, ki smo si ga zadali. Končna funkcija, oblika in izgled izdelka so seveda povsem odvisni od tega, kako smo definirali cilje in zahteve. Ustrezna rešitev tako ni vedno najbolj racionalna izbira v inženirskem smislu, temveč tista, ki najbolje odgovori na zastavljen oblikovalski problem.
Izraz "industrijsko" se pred besedo "oblikovanje" še vedno uporablja, kadar gre za serijsko proizvodnjo fizičnih izdelkov. Vendar v sodobnem kontekstu takšno poimenovanje pogosto postaja preozko, saj oblikovanje vse bolj vključuje unikatne, trajnostne in konceptualne pristope, zato ga nadomeščajo izrazi, kot so oblikovanje izdelkov, predmetov ali izkušenj.
Primer: Oblikovanje stojala za mehko kuhana jajca
Problem: "Kako oblikovati sodobno stojalo za jajca, ki bo zbliževalo uporabnike ob zajtrku?"
 


iKot vizualno izhodišče mi je za inspiracijo oziroma moodboard služil neotenic tubular design trend, ki poudarja prijetne, predimenzionirane in zaokrožene cevaste oblike, ki vzbujajo občutek mehkobe in igrivosti.

Prvi koncepti so namenjeni širokemu raziskovanju, ni nujno, da so uspešni, važno je, da prebudijo kreativnost in eksperimentiranje. S hitrim vizualiziranjem in prototipiranjem sem ugotovil kakšna je prava smer. 

Oblika stojala sledi črki »U«, z dvema zaključkoma, kamor se postavita dve jajci. Takšna zasnova simbolno nagovarja k skupni uporabi in sočasnem obroku, s čimer spodbuja povezovanje med ljudmi. 

Prototipiranje kot možnost končnega izdelka v izvedbi DIY - izdelaj si sam. Ostanek plastične cevi, rabljen pokrovček, vijak in kos žice. 

Izdelovalski pristop mi je omogočil hitro testiranje različnih slogovnih in oblikovnih variant, z nizko porabo virov pa sem omejil stroške in zmanjšal okoljski odtis.

Vizualna predstavitev izdelka je zelo pomemben dejavnik, ki vpliva na to, kako dojamemo izdelek. foto in syling: Anja Burgar - useyournoodles

Seveda bi bilo podobno stojalo za jajca mogoče izdelati tudi iz plastike, kovine, lesa, betona ali celo s pomočjo 3d printa. Vsaka izbira materiala bi imela svojo izrazno moč, s tem tudi svoj oblikovalski in vizualni izraz, spremenjeno uporabniško izkušnjo in posledično z drugačnim nastopom tudi svojo ciljno skupino uporabnikov. Glede na namen izdelka pa se mi je zdel DIY pristop najbolj naravna, stroškovno učinkovita in hitra pot, ki nama je z Use Your Noodles omogočila, da skupaj uživava v vsakodnevnih jajcih.